środa, 2 grudnia 2020

Intrygujące pierwsze zdanie… w kryminale

Zastanawialiście się może, na czym polega fenom kryminału? Z naszych bibliotekarskich obserwacji wynika, że powieści kryminalne są – po romansach -  tymi książkami, o które najczęściej pytają czytelnicy. „Jakiś thrillerek?” „Dobrą sensację?” „Może być kryminał, tylko lekki, kobiecy taki.” „Poproszę szwedzki.” „Ma pani jakiś dobry kryminał? Tylko nie szwedzki!” „Coś Mroza?” „Nową Bondę?” „Tylko nie o dzieciach!” „Coś w stylu Agathy Christie? Chmielewskiej? Marininy?” „Jakąś komedię kryminalną?”

Tyle pytań, ile ciekawych, zaskakujących, wciągających historii o zbrodniach.

Kto zabił? Dlaczego zabił? Kim była ofiara? Kim byli jej bliscy? Jaką tajemnicę skrywają zwłoki? Dlaczego takie, a nie inne miejsce zbrodni? Dlaczego to narzędzie? Ta pora dnia? Tyle pytań, ile ciekawych, zaskakujących, wciągających historii o zbrodniach, a my lubimy – bezpieczni w swych domach – podążać śladami mordercy. Nieograniczona wyobraźnia w tworzeniu okoliczności zabójstwa pozwala nam przecież uporać się z własnymi demonami. Oswoić lęki, rozładować złość, oczyścić aurę… Skupieni na rozwiązaniu zagadki  mimowolnie zaciskamy szczęki, napinamy mięśnie, wytężamy umysł – całym ciałem reagujemy na ludzką krzywdę i czekamy na ukaranie winnego. Otwierając książkę o zbrodni zaś, liczymy, że porwie nas… od pierwszego zdania.

Aby przypomnieć, jak różnie autorzy wprowadzają nas do wykreowanego przez siebie świata, po raz kolejny zapraszamy Was do udziału w zabawie literackiej. Dzisiaj proponujemy rozpoznanie dziesięciu tytułów powieści kryminalnych. Rozwiązanie już za tydzień. Za tydzień też kolejna propozycja (Intrygujące pierwsze zdanie w książkach z miłością w tytule). Miłej zabawy!

PS.  Poniżej odpowiedzi do zagadek sprzed tygodnia:

Intrygujące pierwsze zdanie (Laureaci Nagrody Literackiej Nike):

1. c (M. Szczygieł)

2. j (W. Myśliwski)

3. e (O. Tokarczuk)

4. h (A. Stasiuk)

5. b (W. Kuczok)

6. d (J. Pilch)

7. f (R. Rak)

8. a (B. Nowicka)

9. i (J. Bator)

10. g (T. Różewicz)

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz