poniedziałek, 21 grudnia 2020

Intrygujące pierwsze zdanie… w książkach w świątecznym klimacie


             Książki świąteczne kojarzą się z romansem pod jemiołą. Są urokliwe, delikatne i tchnące ciepłą atmosferą, choć za oknem sypie śnieg, a mróz szczypie w oczy… jednym słowem, są pełne optymizmu. Nic dziwnego, że tuż przed świętami czytelnicy chętnie sięgają po tego typu literaturę: dzięki niej odrywają się od pośpiechu, nerwowości, zabiegania, ale też przykrych wspomnień czy przygnębiających refleksji, które często towarzyszą przygotowaniom okołoświątecznym.

Jedną z najbardziej znanych książek kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia jest „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa; książka poruszająca, poważna, zmuszająca do przyjrzenia się własnemu życiu i decyzjom, które je uwarunkowały, ale też przywracająca nadzieję, że każdy może poczuć magię świąt. Bo magia świąt to w gruncie rzeczy bliskość ważnych dla nas osób, ich radość, serdeczność i przede wszystkim obecność. To wszystkie gesty życzliwości, którymi nas obdarzają, i wszystkie gesty życzliwości, którymi my obdarzamy ich.

Szukajmy tej magii wokół siebie i czytajmy książki, które nie pozwolą nam o niej zapomnieć. Dzisiaj po raz ostatni zapraszamy Was do udziału w zabawie literackiej „Intrygujące pierwsze zdanie”. Tym razem należy rozpoznać tytuły tzw. książek świątecznych. Sami się przekonajcie, że nie zawsze są to ckliwe romanse rozgrywające się w bożonarodzeniowym entourage’u. By zaś uatrakcyjnić naszą zabawę, tym razem proponujemy dwa pierwsze zdania. Rozwiązanie już za tydzień. Miłej zabawy!

 

PS. Poniżej odpowiedzi do zagadek sprzed tygodnia:

 

Intrygujące pierwsze zdanie (Książki z kontrowersyjnym tytułem):

1.       d (H. Opfer)

2.       j (J. Matecki)

3.       e (J. Żulczyk)

4.       f (J. Moore)

5.       c (H. Brakoniecka)

6.       a (G. G. Márquez)

7.       i (O. Tokarczuk)

8.       b (M. Abramowicz)

9.       g (J. Teege)

10.    h (K. Miller)

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz