wtorek, 24 listopada 2020

Intrygujące pierwsze zdanie

 

Małymi krokami zbliża się Boże Narodzenie, magiczny czas pojednania, wspólnego biesiadowania, zapachu świerku i pierników unoszącego się w powietrzu. W radiu coraz częściej słyszymy świąteczny przebój wszech czasów zespołu Wham, coraz częściej też rozglądamy się wokół w poszukiwaniu inspiracji na świąteczne upominki.

My, książkofile, nie wyobrażamy sobie, żeby w worku Świętego Mikołaja zabrakło prezentów książkowych. Wspaniała książka pachnąca nowością, pięknie zapakowana, z serca wybrana, opatrzona czułą dedykacją… wymarzony prezent dla każdego. Tylko czym się kierować przy wyborze prezentu dla bliskiej nam osoby? Tytułem? Kolorem okładki? Pospiesznym przekartkowaniem? Sugestią koleżanki? Rankingiem bestsellerów? Proponujemy zaufać własnej wrażliwości i czytelniczej intuicji: otworzyć książkę i… przeczytać pierwsze zdanie.

Kochani czytelnicy, przeczytać pierwsze zdanie nieznanej nam książki, to jak otworzyć drzwi do Krainy Czarów. Niczym ciekawa Alicja jeszcze stoimy w drzwiach, trochę razi nas światło i oszałamia widok, ale przecież wiemy, przeczuwamy, że oto wraz z tym intrygującym pierwszym zdaniem otwiera się przed nami nowy, nieznany, tajemniczy świat.

Aby przypomnieć Wam, jaką moc ma siła pierwszego zdania z książki, zapraszamy do udziału w zabawie literackiej. Dzisiaj proponujemy rozpoznanie dziesięciu tytułów książek, które zostały wyróżnione Nagrodą Literacką Nike. Rozwiązanie już za tydzień. Za tydzień też kolejna propozycja (Intrygujące pierwsze zdanie: kryminał). Miłej zabawy!


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz