środa, 23 września 2020

Książka na receptę… pierwsze dni w przedszkolu (szkole)

Kiedy dziecko po raz pierwszy idzie do przedszkola (szkoły), otwiera się przed nim świat nowych doświadczeń, emocji i… pytań: jaka będzie pani wychowawczyni? z kim się zaprzyjaźnię? czy spodoba mi się sala? czy będą tańce, piłka nożna, rytmika, balet, zumba, szachy? czy będą smakowały mi obiady? czy mama włoży mi do kieszeni smakołyk-niespodziankę? czy tata zdąży mnie odebrać, jeśli jego stary samochód znowu nie zapali?

To ostatnie pytanie zadał tacie Mateuszek, bohater przepięknej opowiastki „Tata już biegnie” Nadine Brun-Cosme, która w zabawny sposób pozwala oswoić lęk dziecka przed tym, że nie zostanie odebrane z przedszkola (szkoły). Z książki dowiadujemy się, co zrobi tata, gdy jego auto zepsuje się w drodze po ukochaną pociechę: pożyczy traktor od sąsiada, zagwiżdże na ukochanego misia-przytulankę, zawoła ptaki lub króliki z ogrodu, przypłynie łódką, wreszcie skorzysta z pomocy zielonego smoka. A jeśli…

 

„Cóż – mówi tata – jeśli traktor będzie zepsuty,

Marcin schowa się pod kołdrą, ptaki zaopiekują się pisklętami,

sąsiad poskąpi wody, króliki będą u swojej mamy,

 a smok pofrunie na polowanie… wtedy…

Nogi same mnie do ciebie zaniosą,

bo moje długie nogi nigdy nie zawodzą!”

 

Pewnym oddania, determinacji i miłości zapewnieniom taty Mateuszka wierzę nawet ja- dorosła bibliotekarka z Waszej ulubionej biblioteki osiedlowej. Bo jak nie wierzyć rodzicowi, który zrobi wszystko, WSZYSTKO, by nie zawieść swego dziecka. Zresztą przekonajcie się sami – książka już do wypożyczenia w naszej bibliotece.
Polecamy też inne książki pomagające oswoić lęki towarzyszące dziecku w adaptacji w przedszkolu (albo szkole) 

1 komentarz: