poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Zabawy dla dzieci


Guma
Aby zagrać w gumę, potrzeba minimum trzech osób albo jednej i dwóch krzeseł.

Gumę rozciąga się między dwiema osobami lub dwoma krzesłami, aby móc przez nią skakać i wykonywać  obowiązkowe układy.

Można grać na trzech szerokościach: rozszerzanka, baczność, nóżka. Jeśli gra się parami, to po skuszeniu kompan może nas wybawić – skacząc poprawnie. Jeśli mu się nie uda, następuje zmiana par.

Jednym z układów jest gra w dziesiątki:
"GRY I ZABAWY Z DAWNYCH LAT"  Katarzyna Piątek; Ilustracje: Agata Raczyńska

Skucha – jeśli stopa nie trafi w gumę.

Skoki wykonuje się na kilku kolejnych wysokościach: kostek, łydek, kolan, ud, pupy, pasa, a dla najambitniejszych nawet pach i szyi.

Piekło – niebo

Do zabawy potrzebny jest wykonany z papieru rekwizyt – zabawka poruszana palcami:


"GRY I ZABAWY Z DAWNYCH LAT"  Katarzyna Piątek; Ilustracje: Agata Raczyńska

Najprostsza zabawa polega na tym, że jedna osoba wybiera piekło, druga niebo. Ustala się zadanie do wykonania i rozpoczyna wyliczankę, podczas której otwiera się zabawkę – Piekło, niebo, czyściec, raj – swoją duszę tutaj daj… Na słowo „daj” zatrzymujemy zabawkę. Na czyim kolorze zabawka się zatrzyma, ta osoba wykonuje zadanie.


 "GRY I ZABAWY Z DAWNYCH LAT"  Katarzyna Piątek; Ilustracje: Agata Raczyńska

Bardziej skomplikowana wersja zabawy pozwala na wykorzystanie jej na przykład do wróżenia. Pod każdym z ośmiu trójkątów (oznaczonym liczbą lub kolorem) wpisuje się jakąś wróżbę: „Ktos o tobie myśli”, „Dziś spotka cię nieszczęście”, „Lepiej nie jedz dziś kolacji”. Po wyliczance zabawka zatrzymuje się, ukazując cztery z ośmiu liczb/kolorów do wyboru. Osoba, której wróżymy wybiera  liczbę/kolor i dowiaduje się, co ją czeka.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz