czwartek, 2 marca 2017

Podróż na jednej nodze„I jak ja, biedny, dam sobie radę?!” – zapytywał sam siebie ślimak Jaś, bohater książki Małgorzaty Strzałkowskiej, którą zaprezentowaliśmy maluchom i ich bliskim podczas ostatnich Tele-Czytanek. Pełen werwy i odwagi wyruszył w niezwykłą podróż, by zdążyć na imieniny ukochanej cioteczki. „Ślimak w podróży?” – zapytacie.

Pytały też dzieci – „Ale jak? Ma przecież tylko jedną nogę, a do morza droga daleka?”

Jednak, jak powiedział pewien chiński filozof, nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku i ślimak Jaś takowy wykonał. Potem poszło już z górki… Rowerem, traktorem, samochodem, autobusem, motocyklem, tramwajem, polewaczką, pociągiem, wozem strażackim, wreszcie ciężarówką jechał na gapę nasz dzielny bohater, by u kresu wycieczki chrupać imieninowe listki sałaty, wąchać pachnące bukiety z lipy i cieszyć się towarzystwem wesołego kuzynostwa. Można? Można!

A jako dodatek do tak pięknej opowieści zaproponowaliśmy maluchom zabawy w ślimakowe wyścigi,  ślimakową naukę języków obcych oraz warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonali – a jakże! – piękne ślimaki z papieru. I choć kalendarz ciągle napomina, że mamy jeszcze zimę, my dzięki kolorowym ślimakom poczuliśmy, że wielkimi krokami zbliża się już wiosna.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz