środa, 13 listopada 2013

Historia pewnego kryminału.


W bibliotekach trwa Jesień z kryminałem. A my mamy dla Was odrobinę wspomnień związanych z tym gatunkiem literackim. Otóż czy pamiętacie serię zeszytów pod tytułem Ewa wzywa 07?
Historia powstania tego cyklu to lata 60-te XX wieku i ogromna potrzeba propagowania świetnej pracy MO /dla młodych: Milicji Obywatelskiej/. Zeszyty wydawano w jednakowej szacie graficznej, w formacie A5 i długości 48 cm. Całość miała milicyjny kolor.Łącznie
ukazało się 146 zeszytów. Pierwszy – w roku 1968/Tajemnicza katarynka/, ostatni – w 1989/Dom, w którym straszy/. Każda książeczka zawierała charakterystyczne logo z napisem ,,Ewa wzywa 07" i elementem graficznym ,,Powieść co miesiąc". Nieco później zamieniono go na ,,Zagadka- sensacja". Z tyłu książeczek zamieszczony był rysunek radiowozu; początkowo Warszawy, a w połowie lat 70 zmieniono go na Polskiego Fiata 125 p.
Ciekawostką jest także fakt, że w cyklu ,,Ewa wzywa 07" publikowały pod pseudonimami takie postacie literatury jak np. Janusz Głowacki, Andrzej Szczypiorski, Aleksander Minkowski, Niektóre z opowiadań zostały sfilmowane i zaadoptowane na sztukę teatralną w telewizyjnej Kobrze.
I taka to była historia…


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz