piątek, 29 listopada 2024

Jesienne czytanie na dywanie.

Jesień to czas zmian w przyrodzie, drzewa zmieniają kolory, dojrzewają owoce,
zwierzęta szykują się do snu. Takie przygotowania mogliśmy zaobserwować u naszej bohaterki wiewiórki z książki ,,Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce” Tomasza Szwedy. Jej historię dzieci poznały oglądając teatrzyk cieni.

A za sprawą darów jesieni mieliśmy świetną zabawę z listkiem, który leciał gdzie chciał niekoniecznie, gdzie my chcieliśmy. Nie obyło się jeszcze bez kilku innych zabaw inspirowanych jesienią.


                       






       

czwartek, 28 listopada 2024

Dzień Misia

 

Tak obchodziliśmy ,,Dzień Misia" w bibliotece:

           






środa, 27 listopada 2024

Bajeczne zajęcia

 Od paru już tygodni prowadzimy zajęcia o bajkach dla naszych małych, przedszkolnych gości. Razem z nimi czytamy książeczkę aktywizującą "Pobujaj owieczkę", a także wykonywaliśmy zawarte w niej zadania. Dzieci pomagały owieczce się bujać na huśtawce, motylkowi uwolnić się z pajęczyny, a także krecikowi zgasić świeczkę.

Następnie szukaliśmy wspólnie bajkowych przyjaciół, by mogli połączyć się w odpowiednie pary. Trenowaliśmy także rozpoznawanie i łapanie pokemonów i wymyślanie własnych bajkowych historii. Staraliśmy się także z zawiązanymi oczami uwolnić wszystkie minionki, które złapały się w sieć.







poniedziałek, 25 listopada 2024

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

W 2002 roku ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przypada on na 25 listopada, czyli akurat dziś. Tak się składa, że kilka z nich postanowiło odwiedzić naszą bibliotekę w tym wyjątkowym dla nich dniu. Skąd jednak wzięły się pluszowe misie?

W 1902 roku Thoedore Roosevelt, który był wtedy prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki, udał się na polowanie, podczas którego planował wytropić czarnego niedźwiedzia. Przewodnik Roosevelta wiedząc o tym, złapał misia i związał. Prezydent jednak uznał takie rozwiązanie za mało honorowe i rozkazał uwolnić zwierzę. Wieść o tym zdarzeniu szybko rozniosła się po kraju. W ramach żartu, pewna para sklepikarzy postanowiła uszyć niedźwiadka ze skrawków materiałów i guzików, którego następnie umieścili w witrynie sklepu i nazwali Teddy’s Bear (Miś Teddiego). Od tamtej pory nazwa ta przyjęła się w języku angielskim i jest używana po dziś dzień, choć zmieniła nieco formę: Teddy Bear (Miś Teddy).


Na koniec mamy też dla Państwa dwie ciekawostki:

  • Najmniejszy na świecie pluszowy miś ma zaledwie 8,5 mm.
  • W 2016 roku uczniowie jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku ustanowili rekord Polski na najdłuższą linię z pluszowych misiów (miała ona 317,3 metra długości i składała się z 1833 pluszaków)