wtorek, 13 kwietnia 2021

W świecie kolorów, linii i kropek Hervé’a Tulleta

 

Czerwona, żółta i niebieska to trzy niesforne kropki, bohaterki wspaniałej książeczki „Naciśnij mnie”. Czy wiecie, że to właśnie one wywołały rewolucję wśród książek dla młodszych dzieci? A właściwie ich twórca – francuski ilustrator i autor książek dla dzieci, Hervé Tullet. Zamiast tradycyjnej książki dla najmłodszych, takiej z opowieścią i barwnymi ilustracjami, zaproponował on bowiem książkę, którą trzeba przekręcać, której trzeba klaskać, na którą dmuchamy, którą potrząsamy, książkę, która z nami rozmawia i wydaje nam polecenia. Francuski artysta nie poprzestał jednak tylko na niej. Stworzył całe mnóstwo takich zwariowanych, zaskakujących, fantastycznych książek dla dzieci.

Na przykład wielką książkę z dziurą w środku. Tak, tak, z wielką dziurą. Zajrzyjcie do środka i sami się przekonajcie, czym może się stać ta wielka dziura w środku książki. Czy tylko szkłem powiększającym, cudowną wyspą, pustym talerzem, obiektywem aparatu fotograficznego, buzią głodnego ufoludka? Sprawdźcie sami. Zapewniam Was, że ta książka gwarantuje świetną zabawę na długie godziny.

Gdy zaś będziecie mieli ochotę na porcję nowych pomysłów i zabaw, poznajcie Turlututu, wesołego przybysza z innej planety, który nauczy Was magicznego zaklęcia, gdzieś się Wam schowa, kogoś będzie szukać – podobnie jak trzy kropki wciągnie Was w świat przygody i zabawy. Przy okazji rzucamy Wam wyzwanie, mali czytelnicy. Kto się podejmie nauczyć babcię i dziadka wymawiania imion bohaterów wspomnianych książeczek o kosmicie? Gotowi? Start: TURLUTUTU. TARLATATA. GRYZMOŁSTWÓR. Pamiętajcie, im szybciej, tym weselej!

Na zakończenie zaś zwierzymy się Wam z pewnego sekretu. Nadstawcie ucha: my, bibliotekarki z Dziewiątki, uwielbiamy paluszkowe zabawy z tekturowymi książeczkami dla maluszków, które również stworzył Hervé Tullet. Czy Wy też je uwielbiacie?

PS. Na zdjęciu filcowy Turlututu uszyty przez p. Mirę. Cudny, prawda?!

 


 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz