piątek, 9 marca 2018

Odwaga pewnej Wdowy…

Kto wpuściłby do domu wielkiego czarnego niedźwiedzia? – zapytałyśmy dzieci i ich rodziców podczas ostatnich Tele-Czytanek. Zainspirowała nas do tego mało znana baśń ze zbioru braci Grimm „Białośnieżka i Różyczka”. Opowiada ona o pewnej odważnej Wdowie i jej wspaniałych córkach, które nie tylko wpuściły zmarznięte zwierzę do domu, ale też opiekowały się nim podczas długich zimowych wieczorów. Skąd Wdowa wiedziała, że niedźwiedź jest dobry i że nie należy się go bać, nie wiemy, ale postawa kobiety nas uczy, że czasem warto zaufać swojej intuicji.

 Czego nauczyły nas jej córki, które pomogły wrednemu Karzełkowi wbrew jego paskudnemu charakterowi, też nie trudno zgadnąć: pomaganie nie boli. Pomaganie nie potrzebuje „dziękuję”. Pomagam, bo ktoś obok potrzebuje wsparcia. W baśni jednak dziewczyny zostały nagrodzone: niedźwiedź okazał się zaklętym w zwierzę księciem, który po różnych perypetiach szczęśliwie poślubił Białośnieżkę. Różyczka zaś rozkochała w sobie jego brata i wszystko dobrze się skończyło.

Przedstawieniu, które wykonałyśmy przy ochoczym udziale naszych gości, towarzyszyły wesołe zabawy. Zwieńczeniem spotkania były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonały przepiękne skrzynie z klejnotami. I chyba nikt nie ma wątpliwości, co tak naprawdę symbolizują owe błyszczące kamienie.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz