środa, 21 lutego 2018

Zapytaj Czarownicę…W styczniu do naszej biblioteki zawitali niezwykli goście… Niezwykli tym bardziej, że „wyszli” wprost z książeczek, które w tym miesiącu prezentowałyśmy przedszkolakom. I choć wszystkie wybrane przez nas opowieści należą już do klasyki literatury dla dzieci, my je otrzepałyśmy z kurzu i poddałyśmy odświeżającemu liftingowi. Zabawy – jak zwykle – było przy tym co niemiara.

Tym bardziej, że wraz z opowieścią Otfrieda Preußlera pojawiła się u nas Malutka Czarownica i jej przyjaciel kruk Abraksas. Razem z nimi dzieci nie tylko rozpoznawały zapachy, malowały na mleku i wskazywały  baśniowe rekwizyty. Ba, nawet jeden taki same zrobiły i zabrały na pamiątkę do domu… Najważniejszą atrakcją było jednak to, że dzieci mogły z czarownicą p o r o z m a w i a ć, bowiem nasza mała bohaterka potrafi mówić i chętnie odpowiadała na zadawane jej pytania.

Sięgnęłyśmy również do mniej znanej baśni ze zbioru braci Grimm i dzięki temu przy kominku zasiadła z nami pewna Wdowa, jej wdzięczne córki – Białośnieżka i Różyczka, wredny Karzełek i Niedźwiedź, który okazał się Księciem. Wraz z nimi próbowaliśmy oswoić ciszę, choć spacer z czułym dzwoneczkiem nie należy do najłatwiejszych.

Nowy Rok zaś, zgodnie z naszym zwyczajem, powitałyśmy baśnią „O dwunastu miesiącach”. Niecodzienni bracia, którzy przygarnęli biedną pasierbicę, niezmiennie bowiem inspirują nas do rozważań nad kalendarzem i upływem czasu.

Starsze dzieci zaprosiłyśmy do zabaw dających odpowiedzi na pytania odwiecznie nurtujące ludzkość: co? Gdzie? Kiedy? Jak? Tych zaś, którzy nie mogli uczestniczyć w styczniu w naszych zajęciach, odwiedziłyśmy z teatrem kamishibai i baśnią „Pani Zamieć”.

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz