sobota, 28 lutego 2015

Co wiemy o czarownicach czyli czary- mary na Tele-Czytankach.


Kim są?
O zawsze  uznawano czarownice za wysłanniczki i diabła. W średniowiecznej Europie głośne były procesy czarownic, czyli  kobiet pozostających,  w  kontakcie z siłami nadprzyrodzonymi.
Były to zazwyczaj niewinne kobiety, o nieco odmiennym wyglądzie i zachowaniu.


Co robią? 

 Czarownica rzuca uroki i czary, które wymyśla nocą w swoim domu. Musi doskonale znać się na ziołach, latać na miotle i znać na pamięć wszystkie zaklęcia. Sporządza diabelskie napoje i trucizny. Czyta przyszłość z kryształowej kuli i fusów.

Dawniej straszono nimi dzieci, wymuszając posłuszeństwo. Obecnie -  przedstawiane są jako szpetne kobiety na miotle . I w tym wydaniu  bawią a nawet  śmieszą.

I my też świetnie się bawiliśmy z przygodami Winifredy – Wiedźmy z książek Valerie Thomasa. Magiczne napoje, wędrujące rodzynki, kolorowe eliksiry… To tylko kilka elementów zabawy.

A na koniec stało się coś niesłychanego! Pieniążki w naszej bibliotecznej skarbonce zamieniły się w cukierki!!!! To dopiero była radość. Czerpaliśmy ją całymi garściami.

A tak na marginesie – do Pań…. tuż przed Dniem Kobiet.

Jest w nas coś z księżniczki o ile mamy swojego księcia, który zadba o nasze / księżniczek / potrzeby.
I możemy też objawić swoje oblicze czarownicy. Pomysłów nam raczej nie brakuje, ale to już zostawmy do indywidualnego rozważenia.

Może wystarczy wstać rano i spojrzeć w lusterko? I zapytać: „ Lustereczko, powiedz przecie….”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz