piątek, 5 kwietnia 2013

Czytanie na dywanie...marzec

Wiosno, wiosno - gdzie jesteś?
To pytanie często towarzyszyło nam na marcowych spotkaniach z książką dziecięcą i przedszkolakami. Ponieważ nie nadchodziła /i nadal jej nie ma!!!/ , poszukiwaliśmy jej w książkach, a w zabawach - udawaliśmy, że właśnie przyszła. A za oknem - ŚNIEG.
A jak wiosna to i Wielkanoc. Ona jedna nas nie oszukała i nadeszła o czasie. Mieliśmy dużo czasu, aby sobie o niej poczytać, obejrzeć film a nawet spróbować mazurka.
Zima jest niestraszna pingwinom, a zatem zajęcia o nich były jak najbardziej " na czasie". Niektóre pingwinki uczyliśmy latać, a niektóre przeprawiać krą na drugi brzeg... biblioteki.
W koleżeńskiej i przyjacielskiej atmosferze zdawaliśmy egzamin na Młodego ekologa, ucząc się o potrzebie segregacji. Bardzo przydała się nam Pomarańczowa  Skarpeta. Jaka? Zajrzyjcie do książek Pani Iwony Czarkowskiej a dowiecie się wszystkiego.
Był też u nas Pan Jerze Kuklicz. Czas z Nim spędzony był niezwykle cenny i miły. Pamiątką po nim jest album z rysunkami dzieci, na których Pan Jerzy wywarł wielkie wrażenie, a Jego opowieści wzbudzały niezwykłą ciekawość świata. 
A oto anegdota z tego spotkania. Dziecko, które nie wymawia "r" zapytało:
-Proszę Pana, czy był Pan na pijackim statku.
Pan Jerzy się zmieszał i odpowiada:
- Nie chłopcze, marynarze nie piją.
 


Jedno ze spotkań poświęciliśmy folklorowi Warmii. Dzieci uczyły się pofajdoka a także poznawały takie słowa jak westa, kabat czy kitel.

O folklorze muzycznym i tanecznym, a także zwyczajach na Warmii opowiadała nasza czytelniczka Helena Piotrowska, instruktorka tańca z ponad 20-letnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć tanecznych i zespołów na Warmii oraz członkostwem w grupie baletowej Zespołu Pieśni i Tańca "Olsztyn" pod okiem Wojciecha Muchlado. Za działalność artystyczną odznaczona odznaką "Zasłużony Działacz Kultury". 
 
To choreograf Muchlado został pierwszym bohaterem jej książki "Przyjdź, będziesz tańczyć... wspomnienia o Wojciechu Muchlado" (2004). Kolejne wydane książki fotobiograficzne tej autorki to: "Życie jest sztuką, a życie sztuką. Rzecz o Hieronimie Skurpski" (2005), "Trzeba mieć serce. Ewenement Janiny Tribling" (2009), "Hulajnitka. Życie i twórcze dzieło Barbary Hulajnickiej" (2010).
 
Helena Piotrowska zdobyła wyróżnienie za reportaż "Żurawie i grążele" w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim o "Laur Łyny" 2012. 9 marca 2013 znalazła się w "Złotej Dziesiątce" nagrodzonych Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur 2013.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz