czwartek, 30 stycznia 2025

Dzień Babci i Dziadka; odcinek kolejny

Jak co roku, o tej porze laurki robimy,

i do Babci i Dziadka szybciutko pędzimy.

My także ślemy Wam serdeczne życzenia,

i siły i mocy do marzeń spełnienia.

NASZYM ZACZYTANYM BABCIOM I DZIADKOM 

PIĘKNIE SIĘ KŁANIAMY!

O SWOJEJ WDZIĘCZNOŚCI SZCZERZE ZAPEWNIAMY

 


 







środa, 29 stycznia 2025

Stulecie Teatru Jaracza

 

Rok 2025 jest szczególny dla olsztyńskiego Teatru imienia Stefana Jaracza, jako że obchodzi on stulecie swojego istnienia. By uczcić jak piękny jubileusz postanowiliśmy przyjrzeć się kilku spektaklom, które mieszkańcy naszego miasta będą mogli obejrzeć na przestrzeni najbliższych miesięcy. Wybraliśmy takie produkcje, które są adaptacjami książek (wszystkie tytuły są oczywiście dostępne do wypożyczenia lub zamówienia w naszej filii).

 

Prawiek i inne czasy

reżyseria: Igor Gorzkowski

Olgi Tokarczuk nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Sam „Prawiek” nie jest jednak jej najsłynniejszą powieścią – w kontekście naszej noblistki zazwyczaj mówi się o „Księgach Jakubowych” lub „Biegunach” (obie książki notabene nominowane są do książki 25-lecia wg Gazety Wyborczej). Nie ustępuje im jednak jakością. Uhonorowana w 1997 roku nagrodą Nike w plebiscycie czytelników (nagrodę główną zgarnął w tamtym roku inny wybitny pisarz – Wiesław Myśliwski) wciąż potrafi zachwycić. Na ten moment ostatni zapowiedziany spektakl jest na 06.03, więc zainteresowani muszą się pośpieszyć.

 

CHŁOPKI

Premiera: 07-03-2025

adaptacja i dramaturgia: Martyna Lechman
reżyseria: Tomasz Cymerman

Przedstawienie na podstawie fenomenu, jakim okazały się „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak. Trend na „chłopomanię” nie ustaje i już od 7 marca będziemy mogli cieszyć się sztuką inspirowaną tym reportażem. Warto także zapoznać się z inną książką autorki, która jest niejako poszerzeniem tematu zawartego w „Chłopkach” – „Służące do wszystkiego”.

 

LATA

Premiera: 08-03-2025

adaptacja i dramaturgia: Zuzanna Bojda
reżyseria: Tomasz Fryzeł

Choć od czasu, gdy Annie Ernaux otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, minęły już ponad 2 lata, to wciąż jej twórczość cieszy się zainteresowaniem. W czasie oczekiwania na wydanie w Polsce jej kolejnej książki, śmiało można udać się do Jaracza na przedstawienie oparte na jej najsłynniejszego, autobiograficznego dzieła.

 

Balladyna

reżyseria, adaptacja, scenografia: Jarosław Kilian

Sztuka, która dopiero co przestała być grana, a już 19 marca z powrotem zawita na scenie Jaracza. Absolutna klasyka w nieco nowocześniejszej odsłonie, choć wciąż bardzo bliska oryginalnemu tekstowi.

 

W 80 dni dookoła świata

tekst i dramaturgia: Joanna Kowalska
reżyseria: Piotr Ratajczak

Spektakl będący nie bezpośrednią adaptacją powieści Juliusza Verne’a, a jedynie przedstawieniem czerpiącym inspiracje z klasycznego tekstu pisarza. Sztukę wpisano w ramy współczesności, co pozwala na całkowicie inny odbiór utworu. Obejrzeć ją można znowu (jako że jest to kolejny powrót na naszej liście) od 3 kwietnia.

 

MIRECZEK

Premiera: 16-04-2025

Reżyseria, adaptacja i opracowanie muzyczne: Krzysztof Popiołek

Spektakl na podstawie głośnej, debiutanckiej, a do tego autobiograficznej powieści Aleksandry Zbroi. Historia trudnej relacji między córką a ojcem, a także drugiej, jeszcze trudniejszej – między ojcem a alkoholem. Książka nominowana była w 2022 do Nagrody Literackiej Nike. Rok 2025 zapowiada się dość dobrze dla Aleksandry Zbroi, jako że oprócz premiery spektaklu, premierę mieć będzie również jej kolejna książka.

 

Wszystko na darmo

adaptacja, reżyseria: Weronika Szczawińska
adaptacja, dramaturgia, współreżyseria: Piotr Wawer jr

26 kwietnia na deski Jaracza  powróci spektakl „Wszystko na darmo” na podstawie powieści Waltera Kempowskiego o tym samym tytule. Wydana przez wydawnictwo ArtRage w serii „Cymelia”, czyli książek będących klasykami, a w Polsce wciąż nieznanymi lub zapomnianymi. Warto więc zapoznać się zarówno z wersją papierową, jak i sceniczną adaptacją dzieła tego niemieckiego pisarza.

 

 

wtorek, 28 stycznia 2025

Bezpieczne koziołki – teatr cieni i lekcja bezpieczeństwa dla przedszkolaków

 

Spotkanie z przedszkolakami było pełne radości. Dzieci oglądały spektakl teatralny – teatr cieni, który opowiadał historię „O wilku i siedmiu koźlątkach” braci Grimm. Przedszkolaki z uwagą i żywą reakcją śledziły przebieg wypadków, reagowały zaskoczeniem i zaciekawieniem na kolejne wydarzenia. Efekt cieni, który wprowadził element tajemniczości, sprawił niesamowite zaangażowanie dzieci w oglądanie przedstawienia.

Po spektaklu przyszedł czas na zabawy, które miały na celu uświadomienie maluchom, jak ważne jest bezpieczeństwo w domu oraz słuchanie rad rodziców. Dzieci zobaczyły jak łatwo można być oszukanym, choćby przez zmianę głosu.

Dzieci radośnie tworzyły swoje własne koziołki na pamiątkę spotkania w bibliotece. Wykorzystaliśmy do tego rolki po papierze toaletowym, klej i papier. Każdy koziołek był bardzo ładny, co pokazało, jak wielkie zaangażowanie wykazały dzieci przy jego tworzeniu. Spotkanie było pełne uśmiechów i stanowiło cenną lekcję, o czekających zagrożeniach i sposobach ich uniknięcia.









piątek, 24 stycznia 2025

Czego się Jaś nie nauczy....

Godzina rozmowy... ze sobą :):):) 

Tak wyglądają spotkania w najmłodszej grupie w żłobeczku. I już możesz sobie pomyśleć, że Twoja wizyta nic nie wnosi w życie tych dzieci, gdy nagle słyszysz cichy płacz. Kiedy?Ano w chwili gdy wstajesz i chcesz wychodzić. Wtedy do głowy przychodzi rozum! Przecież tak wygląda komunikacja z dziećmi, które mają ponad 60 lat mniej niż Ty!!! I kiedy myślisz, że to wszystko miało mały sens, dociera do Ciebie, że Babcia CO???? zadziałała. Że dzieci chcą więcej. Że się podobało. Że gdyby nie smoczek, buzię miałyby otwartą podczas całego czytania.

Znowu wyszło nam wyjście. Znowu czekamy na zarażonych czytaniem.  

Znowu.... nikt nie przyjdzie???






 

poniedziałek, 20 stycznia 2025

Nie wszyscy lubią zimę.

Z pewnością - nie ptaszki, które pozostały na ten trudny czas z nami.

O ekologii można (i trzeba) mówić dużo. Niezależnie od miejsca... wieku.... i innych parametrów określających człowieka. 

Bo człowiek zawsze powinien być ludzki...

Bo człowiek nie mógłby żyć bez ptaków, drzew, pszczół...

Bo człowiek ma narzędzia, by pomagać....

Z przedszkolakami, które przywędrowały do nas z PM nr 17 poznaliśmy historię Kopciuszka. Ptaszka - jakich wiele w naszym ogrodzie, parku, na ulicy.

Dzieci miały stuprocentową lekcję ekologii: od teorii do praktycznego 

"gotowania" i "nakrywania do stołu". 

Bo my ekologii mówimy TAK.

Smacznego ptaszęta....

 





poniedziałek, 13 stycznia 2025

wtorek, 7 stycznia 2025