Zabawa na farmie

wtorek, 22 listopada 2016

poniedziałek, 21 listopada 2016

Bajki i bajeczki z bibliotecznej półeczki cz.2.




Jesień w naszej bibliotece minęła pod hasłem zabaw z Panem Kleksem. Jednak gdzieś pomiędzy piegami, kleksami i guzikami udało nam się zaproponować dzieciom i ich opiekunom kilka fantastycznych spotkań z innymi bohaterami książeczek dla dzieci.
 Z Żabkiem i Ropuchem zatem szukaliśmy zagubionego w lesie drobiazgu, by przy okazji nauczyć się, jaką wartość ma przyjaźń, cierpliwość i umiejętność przyznania się do błędu.
Groszek zabrał nas w świat magii teatru kamishibai. Ponadto dowiedzieliśmy się, że w małym ziarenku tkwi moc zatapiania „Titanica”, a zupę grochową można ugotować na bibliotecznym dywanie… wystarczy papierowy kociołek, papierowe ognisko, kilka magicznych składników z bibuły i duuuuużo wyobraźni.
Z pewną niedowidzącą żyrafą zaś rozważaliśmy, czy zamiast okularów lepiej nosić kask na głowie, dzwonek na ogonie, buty na czterech zakończonych kopytami nóżkach, poduchę na zadzie, dmuchane koło ratunkowe i drabinę na szyi… jako zabezpieczenie przed uderzeniem, upadkiem bądź innym niezbyt przyjemnym wypadkiem, kiedy ledwo widzi się czubek własnego nosa.
Tyle wspaniałych spotkań, a pomyśleć, że jesień ciągle jeszcze zachwyca swą aurą. Ciekawi, co przyniesie listopad?




czwartek, 17 listopada 2016

Bajki i bajeczki. Z bibliotecznej półeczki. Cz.1



Już we wrześniu rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań z przedszkolakami, którym prezentujemy wybrane pozycje z literatury dziecięcej.

Zachęcamy do sięgania po książeczki nowe, ale nie zapominamy też o klasyce gatunku.

Dlatego też np. obok Żabcia i Ropucha pojawi się lubiana /choć mało znana/ Apolejka i jej zaczarowany w osiołka królewicz, a wiele starszych bajek uzyska nową formę, choć morał pozostanie taki sam.

Spotkań było już tak dużo, że…… opowiemy o tym w dwóch częściach.

W pierwszej - prezentujemy zdjęcia ze spotkań poświęconych jesieni, przygotowaniu zwierząt do zimy i tego, o czym mogą śnić w czasie tak długiego, zimowego snu. I co się wydarzy, jeśli obudzą się, a na zewnątrz – śniegowe zaspy.

Nie tylko zwierzęta przygotowują się do zimy. Przetwory to może coraz mniej popularny wynalazek, ale kiedy już je mamy – to bardzo chętnie zjadamy. Jak trudno jest zrobić jeden tylko słoiczek dżemu agrestowego, malinowego czy śliwkowego – dzieci przekonały się same. Największy problem- poradzić  sobie z nakrętką…. Ale efekt! Imponujący! A jak smaczny!!!!

Z książek nasi mali Goście dowiadywali się wiele ciekawych rzeczy. Dajmy na to: czy wiedzieliście, że taki paw to kuzyn kury? Albo gdzie najbardziej lubi spać i co jest dla niego rarytasem?

U nas wszystkiego się dowiecie. Zajęcia w naszej bibliotece to nie tylko czytanie. To też zdobywanie wiedzy i ciekawe zabawy, które mogą stanowić kontynuację lektury.






Goście specjalni.

Specjalne spotkanie przygotowaliśmy dla chłopców z Ośrodka dla Niesłyszących.

Poznali /a nie znali/ Kłobuka, za to duuuuużo wiedzieli o Warmii i samym Olsztynie.




Biblioteka ma wychodne.

Mało mamy czasu, aby wychodzić poza bibliotekę i szerzyć czytelnictwo. Czasami się jednak udaje.

Tym razem byliśmy na imprezie kończącej projekt promujący region Warmii w SOSW im Kornela Makuszyńskiego. Zainteresowanie naszym kącikiem – zdecydowanie satysfakcjonujące.

A potem – przedszkolaki i BAJKO-NUR czyli wędrówki po kilku /na razie!/ bajeczkach.